Víkendový přehled: Britské superbiky ukončila velká tragédie, Logano postoupil do play-off NASCAR

Severoamerickým fanouškům nabídl první květnový víkend F1, TCR World Tour, NASCAR nebo IndyCar. Sezonu začali i čeští drifteři. S naším víkendovým přehledem jste mohli být u všeho.

Čtvrtek 1. května

Czech Drift Series (Slovakia Ring)

První závod letošní Czech Drift Series vyhrál Marco Zakouřil. Českého závodníka doplnili na stupních vítězů Zamecz Norbert z Maďarska a třetí Clemens Kauderer, který reprezentoval Rakousko. V boji o třetí místo porazil Michala Reicherta.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Pátek 2. května

TCR World Tour (Mexico City)

První závod

Modrá je dobrá. Tak by se jednou větou daly shrnout výsledky prvního letošního závodu TCR World Tour v Mexico City. Ovládla ho totiž značka Lynk & Co. Vítězem se původně stal Yann Ehrlacher před Thedem Björkem a Santiagem Urrutiou. Po skončení závodu se ale výsledky změnily. Ehrlacher byl totiž potrestán 10 sekundami za předjetí Santiaga Urrutii s pomocí výjezdu mimo trať, což ho odsunulo na třetí příčku. Vítězem se tak stal Björk.

Hyundai se v Mexico City překvapivě trápí. Nejlepším zástupcem jihokorejské značky byl v první jízdě desátý Mikel Azcona.  Néstor Girolami skončil na 11. místě, šampion z posledních dvou let Norbert Michelisz obsadil až 18. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 3. května

Evropský pohár FIA v bajách (Baja TT Dehesa Extremadura)

Vítězem soutěže Baja TT Dehesa Extremadura se stal Joao Ferreira s vozem Mini. Na druhém místě skončil Tiago Reis a na třetím Goncalo Guerreiro. Závodnický všeuměl Mattias Ekström skončil čtvrtý celkově a současně druhý v kategorii Challenger. Švéd startoval s vozem Can-Am.

Výsledky ZDE

Italská F4 (Misano)

První závod

První letošní závod italské F4 mohl být pro řadu fanoušků IndyCar dojemný. Pro vítězství si totiž dojel Sebastian Wheldon, syn zesnulého dvojnásobného vítěze Indy 500 Dana Wheldona. Spolu s anglicko-americkým jezdcem se na stupně vítězů postavili druhý Salim Hanna a třetí Luka Sammalisto.

V úvodu vedl závod Maxim Rehm. Němec ovšem ulil start, za což dostal desetisekundovou penalizaci. Postupně se navíc začal propadat. V cíli byl jako šestý, po penalizaci se propadl na 10. pozici.

Je třeba dodat, že prvního víkendového závodu se nezúčastnilo celé startovní pole. Vzhledem k 41 přihlášeným jezdcům se totiž podnik v Misanu koná v netradičním formátu. Piloti jsou rozdělení do tří skupin a každá z trojíce jízd je tvořena pouze dvěma z nich. V závěrečném čtvrtém závodě pak nastoupí nejlepších 36 závodníků. V první jízdě chyběli například vítěz kvalifikace Kean Nakamura Berta nebo také český pilot Jan Koller.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Vítěz kvalifikace Kean Nakamura Berta druhému závodu dominoval. Druhý skončil Tomass Stolcermanis a třetí Maximilian Popov. Český jezdec Jan Koller obsadil 15. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Motocyklové MS žen (Cremona)

První závod

Třetí letošní závod přinesl třetí vítězku. Roberta Ponzianiová vyfoukla triumf v závěru Maríe Herrerové. Španělka sice projela cílem jako druhá, přesto ale mohla být spokojena. Porazila totiž třetí Beatriz Neilaovou, se kterou na tom byla před víkendem bodově stejně a dělila se s ní o průběžné vedení. Nyní má opět čtyřbodový náskok.

Adéla Ouředníčková získala tři body za 13. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v závodech do vrchu (Zámecký vrch)

První závod

Úřadující mistr republiky Václav Janík si připisuje druhé letošní vítězství. Při sobotním klání v Náměšti nad Oslavou ho ale pořádně prohnal Petr Vítek. Jezdec stáje Climart byl při druhém pokusu dokonce rychlejší. V cíli dvojici dělilo 22 setin. Na celková stupně vítězů se dostal i vítěz skupiny 1 David Komárek.

Radost přinesla sobota mimo jiné Jiřímu Mičánkovi. Brněnský jezdec se při svém prvním startu na vrchařské scéně po roční pauze stal vítězem skupiny 2. Druhý skončil v tomto hodnocení Richard Meixner a třetí Karel Stehlík.

Smůlu měl domácí Marek Rybníček účastník mistrovství Evropy byl sice při druhém pokusu jasně nejrychlejším účastníkem skupiny 3, nevydařená první jízda mu ale neumožnila obsadit lepší než páté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Cremona)

První závod Superbike

Nicoló Bulega si upevnil celkové vedení. Jezdec Ducati sice musel v úvodních kolech prvního závodu čelit silné konkurenci od Topraka Razgatlioglua, se kterým si několikrát přehodil vedoucí pozici, v šestém kole ale začal Turkovi na stroji BMW unikat. Úřadujícího šampiona nakonec porazil o téměř tři vteřiny.

Na stupně vítězů se dostal také Álvaro Bautista. Dvojnásobný mistr světa zažil osamocený závod. Cílem projel se ztrátou téměř devíti sekund na Razgatlioglua, ale současně nadělil více než 12 vteřin čtvrtému Andreovi Iannonemu.

Šestinásobný šampion Jonathan Rea zažil těžký návrat po zranění. Jezdec Yamahy obsadil až 19. pozici. Během závodu se ocitl mimo trať. Nedařilo se ani druhé tovární Yamaze. Andrea Locatelli v úvodu upadl a byl klasifikován jako osmnáctý.

Sam Lowes nedokázal zužitkovat slibné kvalifikace. Jezdec stáje Marc VDS sice zajel druhý čas, v šestém kole závodu byl ale příliš široký. Kvůli tomu dojel až jako dvanáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

Stefano Manzi zkompletoval sobotní italskou nadvládu v Cremoně. Jezdec s motocyklem Yamaha dosáhl na druhý letošní triumf a letos prozatím nedojel hůře než druhý. Na stupních vítězů mu dělali společnost Tom Booth-Amos a Valentin Debise.

Bo Bendsneyder zažil nejhorší závod v sezoně. Nizozemec se po startu propadl až na 13. příčku a do cíle dojel až jako sedmý. Jeho ztráta na vedoucího Stefana Manziho v průběžném pořadí šampionátu tím narůstá na 30 bodů.

Český tým WRP Wepol Racing bodoval zásluhou Marcela Schröttera, který skončil desátý. Ondřej Vostatek obsadil 19. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ČMPR (Rallye Králíky)

Na Rallye Králíky dominoval Karel Kupec. Jezdec startující s vozem Škoda Fabia R5 ovládl všech sedm rychlostních zkoušek. Závěrečná osmá byla zrušena. Druhý skončil se ztrátou více než minuty a tři čtvrtě Daniel Suk. Třetí skončil Martin Šikl.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Monte Carlo)

První závod

Oliver Rowland pokračuje ve své životní sezoně. Pilot Nissanu dosáhl v aktuální sezoně formule E už na třetí prvenství. Poprvé po třech letech se dostal na stupně vítězů někdejší šampion Nyck de Vries. Bývalý pilot F1 ukončil rovněž dvouleté čekání Mahindry na pódium. Jako třetí dojel Jake Dennis.

Dennis udržel třetí pozici i přesto, že obdržel pětisekundovou penalizaci za překročení rychlosti při plné žluté fázi. K bronzovému výsledku mu hodně pomohl týmový kolega ze stáje Andretti Nico Müller. Švýcar nakonec obsadil pátou příčku, a to i navzdory tomu, že ho během závodu potkal defekt pneumatiky.

Pascal Wehrlein byl klasifikován jako šestý. V šampionátu se nyní nachází na druhé pozici a za Oliverem Rowlandem zaostává o 34 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Michelin Le Mans Cup (Le Castellet)

Závod

I z Le Castellet si odváží dvojité vítězství švýcarská stáj CLX Motorsport, oproti Barceloně si ale posádky prohodily pořadí. Z triumfu se tentokrát radovali Alvise Rodella a Pierre-Alexandre Provost, druzí skončili David Droux a Cédric Oltramare. Třetí místo brali Miklas Born a Bence Válint ze stáje Reiter Engineering.

V LMP3 Pro-Am oslavovali Paul Trojani a Julien Lemoine. V GT3 získali prvenství Philipp Sager a Rory van der Steur s vozem Aston Martin Vantage stáje Code Racing Development.

Z české stáje Bretton Racing byla lepší posádkou dvojice Dane Arendsen a Ben Stone, kteří obsadili celkovou 27. příčku. Jejich parťáci Haydn Chance a Grégory de Sybourg do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Agueda)

Kvalifikační závod MX2

V MX2 triumfoval Andrea Adamo. Druhý dojel Sacha Coenen a třetí Liam Everts. Úřadující šampion Kay de Wolf obsadil čtvrtou příčku a o jedno místo porazil Simona Längenfeldera. Díky tomu navýšil své celkové vedení před německým jezdcem na 4 body. Andrea Adamo ztrácí ze třetí pozice 20 bodů.

Český jezdec Julius Mikula na body nedosáhl – obsadil 21. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Kvalifikační závod MXGP

Deštivý kvalifikační závod MXGP ovládl s náskokem větším než 13 sekund Lucas Coenen. Belgičana doplnili na stupních vítězů druhý Calvin Vlaanderen a třetí Romain Febvre. Jezdec Kawasaki přitom hned dvakrát spadl.

Febvre byl rovněž účastníkem kolize s Jeffreym Herlingsem. Nizozemec upadl při sjezdu z kopce a Febvre se jeho motorce nestačil vyhnout. Závodník KTM sice dorazil do cíle jako sedmý, později ale oznámil, že si zlomil žebro. V neděli se přesto pokusí odstartovat.

V Portugalsku chybí lídr šampionátu Tim Gajser, který si při druhém závodě ve Švýcarsku vykloubil rameno. Po kvalifikačním závodě sice stále zůstává lídrem šampionátu, před nedělí je ale jeho první místo v ohrožení. Romain Febvre na něj totiž ztrácí pouhých 19 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Miami)

Sprint

Sprint v Miami lze nazvat jako šílený. Na začátku pršelo, došlo k odložení startu, následně déšť ustál, přezouvalo se na suché gumy a nakonec vyjel zpomalovací vůz. Vítězně z této mely vyšel Lando Norris před týmovým kolegou Oscarem Piastrim a Lewisem Hamiltonem.

Za výhrou dlouho směřoval Piastri a ačkoli přezul na suché gumy mezi posledními, stále to pro něj vypadalo velmi slibně. Tři kola před koncem ale vyjel do akce zpomalovací vůz po kolizi Fernanda Alonsa a Liama Lawsona přesně v době, kdy Norris mířil pro suché gumy. Startovní pole muselo zvolnit a Brit se díky tomu udržel ve vedení. Poté už se za zpomalovacím vozem dojel i celý zbytek závodu.

Max Verstappen nemohl být spokojen. Během zastávek byl totiž vyslán přímo do cesty vítězi sprintové kvalifikace Andreovi Kimimu Antonellimu. Kvůli kontaktu musel Ital změnit směr, projet boxovou uličkou bez zastávky a navštívit mechaniky až v dalším kole. Verstappen dostal za incident penalizaci 10 sekund a navíc si poškodil přední křídlo. To ho v konečných výsledcích srazilo až na 17. místo. Antonelli původně skončil desátý, po penalizacích soupeřů se ale posunul alespoň na šesté místo.

Deštivé počasí pořádně vytrestalo Charlese Leclerca. Pilot Ferrari havaroval už cestou na rošt a do sprintu tak nemohl vůbec nastoupit.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway GP (Landshut)

Závod

Bartosz Zmarzlik ukázal hned na začátku sezony, že zisk šestého titulu je pro něj reálnou možností. Polák totiž v německém Landshutu kraloval. Druhý dojel vítěz pardubické Zlaté přilby z roku 2022 Dan Bewley a třetí pozici si vybojoval Andzejs Lebedevs, který se stal prvním Lotyšem na stupních vítězů ve Speedway GP.

Český jezdec Jan Kvěch obsadil v prvním podniku sezony 12. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR World Tour (Mexico City)

Druhý závod

Druhý závod patřil Estebanu Guerrierimu. Argentinec sice startoval kvůli otočenému roštu až jako sedmý, stoupal však pořadím a o svém vítězství rozhodl ve třetím kole, kdy zdolal Auréliena Comteho. V posledním kole se sice na Guerrieriho dotáhl Yann Ehrlacher, Guerrieri si už ale situaci pohlídal a zvítězil. Ehrlacher dojel do cíle jako druhý a Comte s Cuprou skončil třetí.

Vítěz prvního závodu Thed Björk se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Kromě toho přišel o celkové vedení. V čele šampionátu ho střídá Guerrieri.

Hyundai zažil další protrápený závod. Mikelu Azconovi sice připadlo na otočeném roštu pole position, Španěl se ale hned od startu začal propadat a navíc si po kontaktu v první zatáčce poškodil vůz. V cíli byl šestnáctý. Néstori Girolami skončil jedenáctý, šampion z posledních dvou let Norbert Michelisz sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica (Road Atlanta)

První závod Supersport

Kategorie Supersport přinesla velké finále v podání PJ Jacobsena. Jezdec stáje Rahal Ducati zdolal v posledním kole Jaka Lewise a zvítězil s náskokem 371 tisícin. Tento úspěch ho navíc dostal i do čela šampionátu. Mathew Scholtz totiž skončil na osychající trati jako pátý a průběžné vedení tím ztratil. Propadl se o 13 bodů za Jacobsena.

Třetí místo obsadil Tyler Scott. Vítěz předchozího závodu Josh Hayes zaplatil tentokrát draze za výjezd mimo trať a skončil až devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Superbike

Cameron Beaubier si připsal druhé letošní vítězství. Na mokru v Road Atlantě vedl celých 15 kol, po celou tu dobu ale musel čelit tlaku Jaka Gagneho. Ten ale na pětinásobného šampiona nevyzrál a cílem projel na druhém místě. První dvě pozice patří těmto jezdcům i v průběžném pořadí. Dělí je zde 9 bodů.

Úřadující šampion Josh Herrin dosáhl na bronzový výsledek. Třetí je také v průběžném pořadí. Za vedoucím Beaubierem zaostává o 27 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 Academy (Miami)

První závod

Doriane Pinová dosáhla jako první závodnice v letošní sezoně na dvě vítězství. Francouzka udržela v závěru za zády Alishu Palmowskou, která skončila druhá. Na třetím místě dojela do cíle Chloe Chambersová.

Maya Weugová se i navzdory čtvrtému místu udržela v čele šampionátu. Pinová už ovšem ztrácí pouze bod.

Kanaďanka s českými kořeny Nicole Havrdová pořád čeká na první letošní body. Při sobotním závodě v Miami dojela jako dvanáctá. Během něj se ale připletla do kolize s Joanne Ciconteovou a Chloe Chongovou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 4. května

TCR World Tour (Mexico City)

Třetí závod

Další vítězství Estebana Guerrieriho, tentokrát dominantní. Argentinec vedl po startu z pole position celý závod a s náskokem dvou sekund porazil Theda Björka. Třetí skončil Santiago Urrutia.

Trápení tentokrát postihlo Yanna Ehrlachera. Francouzovi se nejprve nepovedl start, po kterém se propadl na 9. příčku. Později sice vystoupal na páté místo, v závěru ho ale postihly technické problémy, které zapříčinily pád až na 16. pozici.

Hyundai předvedl další fiasko. Norbert Michelisz skončil dvanáctý, Néstor Girolami třináctý a Mikel Azcona dokonce až dvacátý druhý se ztrátou jednoho kola. Španěl se připletl v první zatáčce do kolize a poté zamířil do boxů na opravy.

Esteban Guerrieri opouští Mexiko jako lídr šampionátu. Před Thedem Björkem má náskok 12 bodů. Třetí Santiago Urrutia je pozadu o 26 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

AMA Supercross (Denver)

Závod

Předposlední závod sezony přinesl tvrdý souboj uchazečů o titul. Nakonec zvítězil Chase Sexton, přičemž Cooper Webb se musel spokojit se druhou pozicí. Jezdec Yamahy sice podlehl svému rivalovi, před posledním podnikem v Salt Lake City ale vede stále s náskokem 9 bodů. To znamená, že mu stačí dojet do pátého místa.

Jako třetí dokončil předposlední závod sezony Justin Cooper.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Super GT (Fudži)

Závod

Toyota zářila i ve Fudži. Druhý závod sezony na tři hodiny ovládli Tošiki Oju a Hiroaki Išiura. Vítězové úvodního podniku Šó Cuboj a Kenta Jamašita se umístili jako druzí, díky čemuž se udrželi v čele šampionátu.

První stupně vítězů v letošní sezoně zaznamenala Honda. Postarali se o něj Naoki Jamamoto a Tadasuke Makino, kteří si připsali bronzový výsledek.

Cuboj a Jamašita vedou průběžné pořadí s náskokem 14 bodů. Cuboj a Jamašita se dělí o druhé místo s posádkou Kazuja Ošima – Nirej Fukuzumi. Ti se museli ve Fudži vypořádat s hendikepem za úspěch 32 kilogramů. Se závažím závodili také Cuboj a Jamašita, kteří dostali 40 kilo navíc.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR na přírodních okruzích (Slovácký okruh)

V kategorii Superbike ovládl Slovácký okruh David Hanzalík. Na druhém místě skončil Thomas Altendorfer a na třetím Jiří Petrla.

Z ostatních kategorií vezou triumf Christopher Eder (GPM3+SP), Martin Slanec (Klasik A12), Petr Kunz (Klasik SBK), Pavel Navrátil (KS A+B57), Jaromír Škrabal (sidecar), Petr Plichta (Supersport 300 + 400 + OP) a Petr Najman (Supersport 600 i Twin+Mono).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Zámecký vrch)

Druhý závod

Stejné stupně vítězů jako včera. I druhý díl letošního Zámeckého vrchu opanoval Václav Janík. Druhému Petru Vítkovi už tentokrát nadělil více než dvě vteřiny. Bronz si znovu odnesl David Komárek.

Domácím fanouškům udělal radost Marek Rybníček. Jezdec stáje Liqui Moly Racing si po sobotních technických problémech spravil chuť a nejenže ovládl skupinu 3, ale také skončil celkově šestý v absolutním pořadí.

Ve skupině 2 opět exceloval Jiří Mičánek. Domů tak odjíždí se dvěma výhrami.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italská F4 (Misano)

Třetí závod

Třetí jízda přinesla duel vítězů předchozích dvou. O vítězství svedli boj Kean Nakamura Berta a Sebastian Wheldon. Nakamura Berta sice vedl celý závod, syn někdejší hvězdy IndyCar na něj ale zejména v závěru vyvíjel velký tlak. Předjet ho ovšem nedokázal. Rozestup mezi dvojicí činil v cíli 638 tisícin. Třetí dojel Emanuele Olivieri.

Český jezdec Jan Koller byl klasifikován jako dvacátý pátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Čtvrtý závod

Kean Nakamura Berta dominoval i v posledním závodě. Druhému Maximilianu Popovovi nadělil více než čtyři sekundy. Na třetí pozici dojel Salim Hanna.

Sebastian Wheldon byl tentokrát klasifikován jako pátý. Jan Koller obsadil 20. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Cremona)

Superpole závod Superbike

Nicoló Bulega vyhrál i druhý závod, opět před stříbrným Toprakem Razgatliogluem a bronzovým Álvarem Bautistou. Sam Lowes sice opět neudržel slibnou druhou startovní pozici, tentokrát ale dopadl jezdec Marc VDS mnohem lépe než v prvním závodě. Cílem projel jako čtvrtý.

Jonathan Rea stále čeká na první letošní body. Jezdec Yamahy skončil šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Nicoló Bulega vyhrál i poslední závod, Toprak Razgatlioglu mu to ale ani tentokrát nedal zadarmo. Turek v úvodu Bulegu předjel a čtyři kola vedl. Pak se ale Ital dostal dopředu, čímž rozhodl. Álvaro Bautista zaznamenal i tentokrát třetí příčku.

Pomalý návrat Jonathana Rey zpět do formy pokračuje. Britský jezdec tentokrát obsadil 17. pozici a z Cremony proto odjíždí bez bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Také Stefano Manzi odjíždí z Cremony stoprocentní. Jezdec Pata Yamaha triumfoval i v neděli. Ital sice strávil většinu závodu na druhé pozici za Jaumem Masíou, dvě kola před koncem ale předvedl rozhodující předjížděcí manévr. Před Masíu se nakonec dostal i Tom Booth-Amos, který skončil druhý. Masía obsadil třetí příčku.

Další nepodařený závod zažil Bo Bendsneyder. Nizozemec se propadl po nepovedeném startu až na 12. příčku a nakonec skončil pátý. Jeho ztráta na Manziho tím narůstá na 44 bodů.

Marcel Schrötter získal 11. místem dalších pět bodů pro stáj WRP Wepol Racing. Ondřeji Vostatkovi unikly body jenom těsně – skončil šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

European Le Mans Series (Le Castellet)

Závod

Čtyřhodinový závod na Paul Ricard ovlivnilo počasí a časté neutralizace. Startovalo se na mokré dráze, poté se podmínky zhoršily a v závěru začal asfalt pro změnu osychat. Vítězně se s těmito všemi výzvami vypořádali u stáje IDEC Sport. Na celkový triumf dosáhli Jamie Chadwicková, Mathys Jaubert a Daniel Juncadella.

Pro posádku jde o již druhé letošní vítězství v rámci třídy LMP2. Při čtyřhodinovce v Barceloně ovšem nedosáhla na celkové prvenství. Tam jim ho vyfoukli Francois Perrodo, Matthieu Vaxiviére a Alessio Rovera. Chadwicková se stala ve Francii historicky první ženou, která si připsala absolutní vítězství v seriálu European Le Mans Series.

James Allen, Sergio Sette Camara a Anthony Wells obsadili druhou pozici. Na třetí příčce skončili Dane Cameron, Louis Delétraz a P.J. Hyett.

Posádka stáje Inter Europol Competition ve složení Tom Dillmann, Jakub Smiechowski a Nick Yelloly doplatila na to, že musela první zastávku absolvovat krátce po stažení zpomalovacího vozu. I kvůli tomu obsadila trojice navzdory startu z pole position čtvrtou příčkou.

Celkoví vítězové z Barcelony Francois Perrodo a Matthieu Vaxiviére, které tentokrát doplnil Nicklas Nielsen, neměli svůj den. Jejich vystoupení poznamenala tvrdá rána, kterou Perrodo dostal od Jacka Zielonky. Nakonec posádka dojela do cíle se ztrátou 9 kol na celkovém 37. místě.

V LMP3 zvítězili Adien Closmenil, Theodor Jensen a Paul Lanchére. V LMGT3 byli nejlepší Riccardo Agostini, Custodio Toledo a Lilou Wadouxová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Brands Hatch)

První závod

První letošní sprintový závod GT World Challenge Europe skončil vítězstvím posádky stáje AF Corse ve složení Vincent Abril a Alessio Rovera, která závodí s vozem Ferrari 296 GT3. Stříbro si připsali Marvin Kirchhöfer a Benjamin Göthe (McLaren 720S GT3 EVO), bronzový výsledek putoval do rukou Thierryho Vermeulena a Chrise Lullhama (Ferrari 296 GT3).

K tomuto složení stupňů vítězů spělo vše od začátku. Před zastávkami v boxech totiž vedl Vermeulen před Kirchhöferem a Roverou. Rozhodující moment přišel právě při zastávkách. Rovera totiž střídal o kolo později než Vermeulen s Kirchhöferem, čímž dostal vůz stáje AF Corse do vedení. Později sice ještě na Vincenta Abrila útočil Chris Lullham, Monačan ale svého soupeře vyhnal dvěma koly na trávu a pak už ho nikdo neohrozil. Tohoto souboje využil i Göthe a dostal se na druhé místo, které rovněž udržel až do cíle.

Úřadující sprintoví šampioni Lucas Auer a Maro Engel dokončili první závod na šesté pozici. Lídr DTM Jordan Pepper nemohl být spokojen. Jihoafričan, který tvořil posádku s Lucou Engstlerem v Lamborghini Huracán stáje GRT – Grasser Racing Team, obsadil až celkovou 24. pozici. Během závodu navíc poslal do hodin Jamieho Daye, což pro Peppera a jeho parťáka znamenalo penalizaci průjezdu boxy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Druhý závod, úplně jiná jména na čele. Stylem start-cíl si po startu z pole position dojeli pro triumf úřadující šampioni Lucas Auer a Maro Engel. Úvodní úsek absolvoval Engel, ve druhém ho vystřídal Auer a ani jednou se vedení této dvojice neocitlo v ohrožení.

Kromě Mercedesu se dostaly na stupně vítězů také značky BMW a Porsche. Charles Weerts a Kelvin van der Linde dojeli jako druzí, Sven Müller s Patricem Niederhauserem si připsali třetí příčku.

Přední protagonisté prvního sprintu nebyli tentokrát příliš výrazní. Marvin Kirchhöfer a Benjamin Göthe skončili šestí, Thierry Vermeulen a Chris Lulham obsadili devátou pozici a vítězové Alessio Rovera s Vincentem Abrilem dopadli nejhůře ze všech. Posádka obsadila až 19. pozici poté, co Rovera překročil traťové limity a postaral se tak týmu o penalizaci.

Auer a Engel vedou po prvním podniku průběžné pořadí. Druhé místo patří Abrilovi s Roverou, kteří jsou pozadu o 5,5 bodu. Třetí Benjamin Göthe a Marvin Kirchhöfer mají stejný počet bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Motocyklové MS žen (Cremona)

Druhý závod

María Herrerová se stala první letošní vícenásobnou vítězkou. Nejlepší jezdkyně ze soboty Roberta Ponzianiová skončila druhá se ztrátou 202 tisícin sekundy, třetí pozici obsadila Beatriz Neilaová. Na Herrerovou jí v cíli chybělo 288 tisícin.

V průběžném pořadí vede Herrerová řed Neilaovou o 13 bodů. Ponzianiová zaostává o 21 bodů.

Adéle Ouředníčkové v neděli body unikly. Česká závodnice obsadila 16. příčku. Celkově je sedmnáctá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME Moto2 (Estoril)

První závod

Prvním letošním vítězem evropského šampionátu Moto2 se stal Unai Orradre. Španěl využil zaváhání svých krajanů. V době, kdy vedli závod, totiž upadli z první pozice jak Alberto Fernández, tak jeho jmenovec Eric Fernández.

Zbytek stupňů vítězů doplnila Itálie. Na druhém místě dojel Francesco Mongiardo, na třetím Alberto Surra.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Alberto Fernández si spravil chuť. Španěl triumfoval ve druhém závodě stylem start-cíl. Unai Orradre tentokrát dojel druhý se ztrátou větší než pět vteřin a bronz si připsal Francesco Mongiardo.

V průběžném pořadí vede po prvním podniku Orradre. Mongiardo je druhý a zaostává o devět bodů. Ztráta třetího Alberta Surry činí 18 bodů, vítěz druhé jízdy Alberto Fernández je kvůli odstoupení v prvním závodě až čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v autokrosu (Nová Paka)

Hlavní hvězdou královské kategorie SuperBuggy je letos zatím David Horák – v Nové Pace dosáhl na druhý triumf v řadě za sebou. Na druhém místě skončil Jakub Kubíček a na třetím Richárd Tóth z Maďarska.

Úřadující mistr republiky Petr Nikodém skončil pátý. Loňský evropský šampion Zdeněk Antony byl klasifikován na 10. pozici poté, co finálovou jízdu nedokončil.

Lídrem průběžného pořadí je nově Jakub Kubíček. Jeho náskok před druhým Petrem Nikodémem je devítibodový. Třetí Zdeněk Antony ztrácí 20 bodů, David Horák je s 21bodovým mankem čtvrtý.

V nižších třídách si připsali vítězství Marcel Dlesk (TouringAutocross), René Mandel (Buggy1600), Eliška Plná (JuniorBuggy), Ladislav Honsnejman (TouringAutocross1600), Petr Holešovský (D2), Vojtěch Adámek (RB160), Vít Kostroun (RB125), Vojtěch Luňák (RB250), Tomáš Svoboda (CrossCar) a Tomáš Vejmola (KartCross).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Agueda)

První závod MX2

Podmínky zůstaly deštivé a blátivé a Andrea Adamo znovu kraloval. Mistr světa z roku 2023 dojel do cíle s náskokem téměř 13 vteřin před Simonem Längenfelderem. Úřadující šampion Kay de Wolf skončil třetí.

Český jezdec Julius Mikula zazářil. Jezdec startující na motocyklu značky TM obsadil osmé místo. Až za ním skončil například Liam Everts, který po několika pádech obsadil 11. příčku. Havaroval i Sacha Coenen, který se umístil jako devatenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Startovní pole MXGP se stále dívá na záda Lucasi Coenenovi. Belgičana sice v první jízdě hodně prohnal Romain Febvre, přesto dokázal opět zvítězit. Jezdec s Kawasaki zaznamenal druhou pozici. Třetí dojel Rubén Fernández.

Jeffrey Herlings, který nastoupil po sobotním incidentu s Romainem Febvrem se zlomeným žebrem, obsadil sedmou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Andrea Adamo odjíždí z Portugalska se stoprocentní úspěšností. Ital kraloval i ve druhé jízdě. Po startu se sice ujal vedení Sacha Coenen, Adamo ale Belgičana odsunul dozadu v 7. kole. Kay de Wolf zopakoval třetí místo z úvodní jízdy.

De Wolfův hlavní rival v boji o titul Simon Längenfelder na začátku upadl a kvůli tomu dojel až jako čtvrtý. V průběžném pořadí zůstává rozestup mezi De Wolfem a Längenfelderem čtyřbodový. Blízko už je ale také Andrea Adamo. Ital ztrácí ze třetí pozice na čelo 10 bodů.

Julius Mikula tentokrát obsadil 16. příčku. V konečném pořadí podniku se umístil jako dvanáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Lucas Coenen a Romain Febvre se opět naháněli. Francouz se sice nechtěl vzdát, pak ale udělal chybu a málem upadl. To ho přimělo smířit se s druhým místem a nechat jet Coenena za další výhrou. Rubén Fernández opět skončil třetí.

Febvre sice nevyhrál, díky absenci zraněného Tima Gajsera se ale dostal do čela šampionátu. Zde nyní vede před Slovincem o 25 bodů. Třetí Lucas Coenen ztrácí 43 bodů.

Jeffreyho Herlingse potkal pád. Nakonec skončil sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Monte Carlo)

Druhý závod

Sébastien Buemi si po pěti letech opět může říkat vítěz závodu Formule E. Švýcar se v Monte Carlu dostal na osychající trati k triumfu až z osmého místa. Oliver Rowland získal další slušné body za druhé místo, k bronzovému výsledku se po startu ze 14. pozice propracoval pilot Jaguaru Nick Cassidy.

Jezdec týmu Envision vyhrál poprvé od New Yorku 2019. Rovněž dosáhl na svůj 14. triumf v elektrickém šampionátu. Tím se v historické tabulce osamostatnil na první pozici od Lucase di Grassiho a Mitche Evanse.

Velkou část závodu strávil ve vedení Jean-Éric Vergne. Poté ale dvojnásobného šampiona předjel s pomocí zkrácení šikany Oliver Rowland. Pilot Nissanu byl sice později donucen Francouzovi pozici vrátit, ten už se ale tou dobou propadal. Nakonec dojel jako šestý.

Úřadující šampion Pascal Wehrlein skončil na sedmé pozici. Kvůli tomu ztratil celkovou druhou pozici. Propadl se na třetí místo za Antónia Félixe da Costu. Druhý jezdec Porsche skončil v neděli čtvrtý a má nyní o bod více než Wehrlein. Rowlandův náskok narostl na 48 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Oulton Park)

První závod

Vítězný návrat Bradleyho Raye do britských superbiků. Šampion z roku 2022, který v posledních dvou letech působil v superbikovém MS, ovládl úvodní jízdu v Oulton Parku. Druhý skončil Glenn Irwin a třetí zkušený Leon Haslam.

Úřadující šampion Kyle Ryde v úvodu kroužil po dráze jako druhý. Postupně se ale propadl na páté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 Academy (Miami)

Druhý závod

Druhý závod F1 Academy se nakonec neuskutečnil. Kvůli silnému dešti se odjela pouze zaváděcí kola za zpomalovacím vozem a pak oficiálně došlo k jeho odložení. Kdy a zdali vůbec se uskuteční náhradní závod, není v tuto chvíli jasné.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica (Road Atlanta)

Druhý závod Supersport

Matthew Scholtz vrátil úder a dojel si při druhém závodě pro vítězství. PJ Jacobsen ovšem obsadil druhou příčku, což znamená, že stále vede šampionát s náskokem 8 bodů. Třetí dojel Blake Davis.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Cameron Beaubier ovládl i druhý závod víkendu. Šlo o jeho 89. vítězství v americkém šampionátu, čímž vyrovnal rekord Joshe Hayese. Druhý skončil Bobby Fong, třetí loňský šampion Josh Herrin. Beaubierův největší konkurent z úvodu sezony Jake Gagne se musel spokojit s pátou příčkou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Barber Motorsports Park)

Závod

Třetí výhra ve čtvrtém letošním závodě. Álex Palou dominoval v Alabamě stylem start-cíl a udělal další důležitý krok na cestě za čtvrtým titulem. Druhý dojel Christian Lundgaard, třetí Scott McLaughlin.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Texas)

Závod

Úřadující šampion Joey Logano zabojuje o titul i letos. Pilot stáje Penske se v Texasu konečně dočkal prvního letošního triumfu. To vše v závodě, který poznamenalo mnoho žlutých fází a který se rozhodoval až v prodloužení.

Na druhém místě projel pod šachovnicovou vlajkou Ross Chastain. Ten se po závěrečném restartu vypořádal s Ryanem Blaneym. Týmový kolega Logana se tak musel spokojit se třetím místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Miami)

Závod

Oscar Piastri pokračuje na vítězné vlně. Australan si v Miami dojel už pro čtvrté letošní vítězství velké ceně a svůj náskok před kolegou Landem Norrisem, který skončil druhý, navýšil už na 16 bodů. Na stupně vítězů se s pomocí aktivace virtuálního zpomalovacího vozu dostal i třetí George Russell.

Max Verstappen sice startoval z pole position a dlouho se vehementně bránil Piastriu i Norrisovi, nakonec ale oba souboje prohrál. Russellovo štěstí ho poté odsunulo na čtvrtou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 5. května

Britský superbikový šampionát (Oulton Park)

Druhý závod

Druhý závod přinesl návrat zkušeného mazáka na nejvyšší stupeň. Po sedmi letech totiž opět vyhrál závod britských superbiků Leon Haslam. 41letý veterán se v pátém kole dostal před Bradleyho Raye a pak už udržel první místo až do cíle. Druhý skončil se ztrátou pouhých 169 tisícin Glenn Irwin, třetí Bradley Ray zaostal o 424 tisícin.

Situace na čele šampionátu snad po druhém závodě ani nemůže být vyrovnanější. Ray, Haslam a Irwin se totiž dělí o vedení s 32 body na kontě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Třetí jízda už se v Oulton Parku nekonala. V závodě kategorie Supersport totiž došlo k hromadné nehodě 11 jezdců, při níž přišli o život Owen Jenner a Shane Richardson. Stav Toma Tunstalla je navíc velmi vážný.

Foto: Team Penske

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.