Filip Salač bude v barvách stáje American Racing nastupovat i v roce 2027. Oznámení o pokračování spolupráce přichází krátce poté, co český jezdec vybojoval v závodech Moto2 dvě pódiová umístění v řadě za sebou.
„Jsme nadšení z toho, že naše společná cesta bude pokračovat i příští rok,“ oznámila stáj American Racing prodloužení smlouvy se Salačem na sociálních sítích krátce před Velkou cenou Nizozemska v Assenu. Tam Salač přijíždí po sérii úspěšných závodů. Při posledních dvou vystoupeních na Balaton Parku a v Brně se pokaždé prosadil na stupně vítězů. V Maďarsku dojel druhý, na Masarykově okruhu bral před domácími fanoušky třetí příčku. I díky tomu se v průběžném pořadí šampionátu posunul na osmou příčku.
Do stáje American Racing přestoupil Salač letos. Předtím český jezdec působil u týmů Gresini (2022-2023) a Marc VDS (2024-2025). Na angažmá u amerického týmu se loni dohodl na poslední chvíli. Původně měl zamířit do nizozemského RW Racingu, se kterým už byl i předběžně dohodnutý. Pak ale po neshodách s majitelem Roelofem Waningem odešel týmový šéf Jarno Janseen. Tím padl i příchod Salače.
U American Racing se stal Salač týmovým kolegou Joea Robertse. Tým kvůli jeho příchodu dokonce předčasně rozvázal kontrakt s Marcosem Ramírezem, který měl s americkou stájí pokračovat i v sezoně 2026. Robertse letos Salač prozatím zastiňuje. Rodák z Malibu se nachází až na 15. pozici průběžného pořadí. Nejlépe dojel dvakrát osmý v Le Mans a Brně a na kontě má o 39 bodů méně než Salač.
„Letos to byla láska na první pohled. Víme, že společně dokážeme velkých věcí,“ stojí dále v týmovém příspěvku na sociálních sítích.
Oznámení o prodloužení kontraktu pojaly obě strany originálně. Příspěvek totiž doprovází video, které začíná tím, jak šéf týmu Eitan Butbul sleduje na svém mobilním telefonu, jak Filip Salač učí svého týmového kolegu Joea Robertse základní české fráze. Následně Butbul požádá Salače oslovením „lásko“, aby ho naučil nějaká česká slova. Butbul pak po něm opakuje tuto větu – „příští rok pokračujeme spolu.“
Filip Salač má v tuto chvíli svou budoucnost zajištěnou a může počítat s tím, že ho v Moto2 čeká už šestá sezona. Koho ale dostane rodák z Mladé Boleslavi za týmového kolegu, není v tuto chvíli ještě jisté. Pokračování Joea Robertse v týmu totiž prozatím potvrzeno nebylo.
Přestože letos zatím Roberts nezažívá svůj nejlepší rok, je stálicí jak v prostřední kubatuře, tak v týmu American Racing. V Moto2 působí už od sezony 2017 a příští rok v červnu oslaví již 30. narozeniny. První působení u týmu American Racing Roberts zažil již v letech 2019 a 2020. Poté odešel na tři roky do stáje Italtrans, přičemž v roce 2024 se opět vrátil k americké stáji.
Během svého působení v Moto2 dokázal Roberts vyhrát tři závody. První ukořistil v roce 2022 v Portimau, tehdy ještě v barvách Italtransu. Další dvě už přišly s American Racing, konkrétně při Velké ceně Itálie 2024 v Mugellu a naposledy loni při Velké ceně České republiky. Na stupně vítězů vystoupal celkem devětkrát a celkově skončil nejlépe sedmý v roce 2020.
Foto: Filip Salač via Instagram
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.